Kanada’da Yüksek Lisans

University Of Niagara Falls

University Canada West

Kanada’da yüksek lisans eğitimi konusunda dünyanın en çok tercih edilen ülkelerinden bir tanesidir. Eğitim kalitesinin fazlasıyla tatmin edici olduğu Kanada’da üniversite kalitesi her yıl binlerce uluslararası öğrencinin Kanada’ya akın etmesine neden olur. Siz de Kanada’da yüksek lisans eğitimi alarak kariyeriniz için harika bir yatırım yapmak mı istiyorsunuz? O halde Kanada’da master yapmak ile alakalı bütün merak ettiklerinize cevap vermeye başlayabilirsiniz.

Kanada’da Yüksek Lisans Eğitimi Süresi ve Eğitim Sistemi

Kanada’da lisansüstü eğitim diğer ülkelere kıyasla çok ciddi farklılık göstermektedir. Hatta Kanada’nın şehirleri arasında dahi yüksek lisans eğitiminin çeşitlilik gösterdiğinden söz etmek mümkündür. Bu nedenle de müfredat ve eğitim sisteminde teklikten bahsetmek pek mümkün olmaz.

Kanada’da yüksek lisans eğitimi genel olarak 2 yıldır. Ancak programlar arasında küçük farklılıklar olması olasıdır. Kültürel çeşitliliğin çok fazla olduğu Kanada’da yüksek lisans eğitiminde kullanılan diller İngilizce ve Fransızcadır. Eğitim standartlarının iyi olması üniversiteler tarafından verilen diplomanın bütün dünyada geçerli olmasına olanak tanımaktadır. Bu nedenle de Kanada’da yüksek lisans yapmak çok prestijli kabul edilmektedir. Durum böyle olunca Kanada’da yüksek lisans başvurularının çok ciddi boyutlara ulaştığından bahsetmek gerekir.

Kanada Yüksek Lisans Kabul Şartları ve Başvuru Süreci

Kanada, yüksek lisans eğitimi ile ilgili en saygın ülkelerden biri olduğundan başvuru noktasında titizlik gösterilmesi gereken bir ülkedir. Özellikle başvuru aşamasındaki hatalar nedeniyle ret almamak adına koşulları dikkatle incelemek gerekir. Buna ek olarak başvuruların zamanında ve eksiksiz bir şekilde yapılması da çok değerlidir. İşte Kanada’da yüksek lisans için başvuru koşulları!

  • IELTS Skoru (En az 6,5)
  • Not Ortalaması (En Az 3,0)
  • CV
  • Niyet Mektubu
  • Referans mektupları

Yüksek lisans yapmak için Kanada üniversitelerinin talep ettiği bu koşulları karşılamanız gerektiği gibi Pathway Programı başvurusu da yapmanız gerekmektedir. Çünkü Türkiye’de eğitim sistemi ile Kanada’da eğitim sistemi arasında ciddi farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılıktan kaynaklanan sorunları gidermek için Pathway Programı kapsamında hazırlanmak gereklidir.

Pathway Programı bazı üniversitelerin kendi bünyesinde sağladığı bir çözüm olduğu gibi Kanada Dil Okulları vasıtasıyla tercih edilen bir hizmet olarak da değerlendirilebilmektedir. Bu kapsamda en ideal seçimi yaparak Kanada’da yüksek lisans eğitimi ile alakalı değerlendirmeler yapabilirsiniz.

Kanada Yüksek Lisans Eğitimi Ücretleri ve Masraflar

Kanada’da yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız öncelikli olarak giderler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Kanada eğitim standartları noktasında çok başarılı bir ülke olduğu gibi masrafların da fazla olduğu ülkelerden biri. Peki, Kanada’da bir yüksek lisans programı için ödenmesi gereken ücretler nelerdir?

Kanada üniversiteleri tarafından sunulan yüksek lisans programları için ücretler okula ve programa bağlı olarak belirlenmektedir. Eğitim süresi de ücretlerin belirlenmesinde çok önemli bir faktör olarak kabul edilmektedir. Detaylı bilgi almak ve masrafları değerlendirmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

UNIVERSITY OF CANADA WEST