İngiltere’de Yüksek Lisans

BPP University

Ravensbourne University London

University of Roehamton London

Birckbeck University London

Birmingham Newman University

Universtiy of Greenwich

İngiltere’de yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz oldukça özel ülkelerden bir tanesidir. Eğitim standartlarının fazlasıyla yüksek olduğu ve prestijli bir eğitim imkânı sunan İngiltere’de siz de yüksek lisans fırsatlarından yararlanmaya başlayabilirsiniz. İngiltere’de yüksek lisans ile alakalı öğrenmek istediğiniz bütün detaylara ulaşabilirsiniz.

İngiltere Yüksek Lisans Eğitimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İngiltere, gelişmiş bir ülke olması ve eğitim standartlarının çok yüksek olması nedeniyle dikkat çeken ülkelerden bir tanesidir. Eğitim standartlarının yüksek olması kapsamında dünyanın en saygın eğitim kurumlarını sınırları içerisinde barındıran İngiltere’de lisansüstü eğitim almak adına gerek programın gerekse de eğitim kurumunun titiz bir şekilde seçilmesi gerekmektedir.

İngiltere’de master eğitimi 1 sene sürmektedir ve eğitim sonrasında 2 yıl fulltime çalışma izni vermektedir.. Bu kapsamda İngiltere’de yüksek lisans sistemi Türkiye’den farklıdır. Sürenin kısa olmasına rağmen eğitim kalitesinin fazlasıyla iyi olması ve öğrencilerin saygın bir diplomaya sahip olması da söz konusu olmaktadır. Bu kapsamda dünyanın pek çok noktasından öğrencilerin İngiltere’de master yapmak adına İngiltere’yi tercih ettiği bilinmektedir.

İngiltere Yüksek Lisans için Kabul Şartları ve Başvuru Süreci

İngiltere’de yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için başvuru sürecinde ibraz edilmesi gereken belli başlı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler eğitim sürecinin sorunsuz bir şekilde başlamasını sağlar. Siz de İngiltere’de master yapmak isteyen bir öğrenciyseniz aşağıda sıralanan koşulları sağlamalısınız.

  • CV
  • Diploma
  • IELTS 6,5 (Bazı okullar 7.0 isteyebilmektedir. Ayrıca her bölümden en az 6.0 almanız gerekir.)
  • Motivasyon Mektubu
  • Pasaport
  • Referans Mektubu
  • Transkript

İngiltere’de Yüksek Lisans için Not Ortalaması

İngiltere’de lisansüstü eğitim almak isteyen öğrencilerin lisans mezuniyet ortalaması 2.5 ve üzerinde olmalıdır. Bazı programlar ise pre-master programları çerçevesinde kabul işlemlerini gerçekleştirmektedir. Not ortalaması ve diğer kabul şartlarını sağlayan öğrencilerin başvuru tarihlerini dikkate alarak İngiltere’de yüksek lisans başvurularını tamamlamaları mümkündür.

İngiltere’de yüksek lisans eğitimi için başvuru tarihleri 3 farklı dönem şeklindedir. Güz dönemi için her Ekim ayı, bahar dönemi için her Şubat ayı ve yaz döneminde açık kontenjanlara başvurular gerçekleştirilmektedir.

İngiltere Yüksek Lisans Fiyatları

Yüksek lisans eğitimini İngiltere’de gerçekleştirmek isteyen öğrenciler için ücretler mutlaka dikkat edilmesi gereken konulardandır. Peki, bir öğrenci için çok önemli bir konu olan yüksek lisans fiyatları nasıl belirlenmektedir?

Yüksek lisans eğitimi için fiyatlar tercih edilen bölüme ve eğitim kurumuna bağlı olarak değişmektedir. Her okulun ve programın kendine has ücretlendirmesi bulunmaktadır. Siz de İngiltere’de tercih edeceğiniz bölüm ve okulu fiyatları dikkate alarak belirlemelisiniz. Bu sayede eğitim standartlarının daha iyi olması söz konusu. Hem de eğitim süresince ihtiyaç duyacağınız mali kaynağı yönetmekte zorluk çekmeyeceksiniz. O halde İngiltere’de yüksek lisans eğitimi için bizimle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

PRE – MASTER NEDİR?

Pre – master uluslararası öğrencilerin yurtdışında master eğitimine katılabilmek için gerekli şartları sağlayamayan öğrenciler için tasarlanmıştır. Bu program öğrencilerin, akademik ve dil becerilerini geliştirmek için verilen bir programdır. Şayet girmek istediğiniz okulun istediği not ortalamasına sahip değilseniz bu programa katılmanız gerekmektedir. Öğrenciler dil yeterliliklerini ve akademik eğitimlerini geliştirirken, bir yandan da gidecekleri ülkenin eğitim sistemini öğrenmiş olurlar. Programın süresi öğrencinin yetkinliğine göre 3 ay (kısa dönem)  ya da 6 ay (uzun dönem) sürmektedir. İngiltere’de master eğitimi 12 aydır. Üç ay bir eğitime ihtiyacı olan öğrenci 15 ay, uzun döneme ihtiyacı olan öğrenci ise 18 ay sürede eğitimini tamamlayabilmektedir. Master yapmak için pre- master programına katılmak zorunlu değildir. Aracı kurumlardan pre-master eğitimini tamamladıktan sonra başlamak istediğiniz master programına geçiş yapabilirsiniz.

Bu program sayesinde dil yeterliliğinizi geliştirirken aynı zamanda akademik yazı yazmayı, sunum becerilerini geliştirmeyi, seçtiğiniz bölüm ile ilgili temel bilgi ve becerileri öğrenirsiniz.

PRE – MASTER PROGRAMINA KİMLER BAŞVURABİLİR?

Bu programa başvurmak için belirli koşullar vardır fakat; bu koşullar seçtiğiniz üniversite göre değişkenlik göstermektedir. Genellikle aranan şartlar;

Lisans Derecesi: Programa başvurmak için lisans derecesi gereklidir. Lisans dereceniz seçtiğiniz pre- master programının şartlarına uygun olmalıdır.

İngilizce Dil Yeterliliği: İngilizce dil seviyenizin belli bir seviyede olması beklenir. IELTS ya da TOEFL gibi bir sınavdan dil yeterliliğinizin olması gerekmektedir. Okuldan okula değişmekle birlikte aranan minimum IELTS skoru 5.5’tir.

Akademik Performans: Bazı üniversiteler başvururken not ortalamanızı dikkate alırlar ve belli bir seviyede olmasını beklerler. Bu nedenle belli bir not ortalamasına sahip olmanız gerekmektedir.

 

PRE – SESSİONAL NEDİR?

Pre – sessional lisans ya da yüksek lisans ya da doktora programına katılmak isteyen, akademik yeterliliği başvuracağı okul için yeterli olan fakat; dil yeterliliğini sağlayamayan öğrenciler için hazırlanmış bir programdır. Bu programa katılabilmek için öğrencilerden IELTS ya da TOEFL sınavından belli bir skora sahip olması gerekmektedir. Program 4 hafta, 8 hafta ya da 12 hafta arasında sürmektedir. Programı tamamladıktan sonra tekrar bir IELTS ya da skoru almanız gerekmemektedir. Bu program Haziran ve Eylül ayları arasında sunulmaktadır.

Girmek istediğiniz okulun dil yeterliliğini çok az bir farkla karşılayamıyorsanız bu kursu almanız önerilir. Akademik koşulları sağlıyorsunuz fakat; dil yeterliliğiniz girmek istediğiniz okul için sınırda kalıyor. Bu durumda okul size pre – sessional almak şartı ile kabul verir. Pre – sessional alarak dil yeterliliğinizi tamamlar ve girmek istediğiniz okula başlayabilirsiniz.  Bu eğitimin süresi, okulun istediği dil yeterliliğine ve sizin dil yeterlilik seviyenize göre belirlenir. Genelde sunulan dil eğitimi akademiktir. Pre – sessional alabilmek için başvurduğunuz üniversite tarafından kabul edilmiş olmanız gerekmektedir.