Amerika’da Üniversite

Mercy University New York

San Francisco State University

Amerika’da üniversite eğitimi konusunda en çok tercih edilen ülkelerden bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Bu bağlamda uluslararası öğrenciler Amerika üniversiteleri araştırması yaparak ülkenin sunduğu eğitim fırsatları başta olmak üzere pek çok konuyu ele almaktadır. Peki, Amerika’da okumak ve öğrenci olmakla ilgili öğrencilerin bilmesi gerekenler nelerdir? İşte Amerika Birleşik Devletleri’nde öğrenci olmak isteyen bir öğrencinin bilmesi gereken her şey!

Amerika Hakkında

Amerika ya da resmi adıyla Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın ekonomik anlamda en güçlü ülkelerinden bir tanesidir. Kuzey Amerika kıtasında bulunan Birleşik Devletler hem alan hem de nüfus bakımından dünyanın en büyük 3. ülkesi olarak bilinmektedir. Başkenti Washington DC olan Amerika’nın en kalabalık şehri ise New York’tur. Bölgenin ilk yerleşimcileri Kızılderililer olarak bilinse de Avrupa ve Afrika coğrafyalarından buraya gerçekleşen göçler Amerika’nın demografik yapısını ciddi manada değiştirmiştir. Bu nedenle de Amerika’da her ırk ve milliyetten insan bulmanız mümkündür.

Bağımsızlığını 1776 yılında kazanan ve o tarihten bu yana güçlenmeye devam eden Amerika, eğitim konusunda da dünyanın en iyi ülkeleri arasındadır. Amerika üniversiteleri dünyanın hemen her noktasından öğrencinin ilgi gösterdiği ve kayıt yaptırmak istediği okullardır. Özellikle saygın üniversite sıralamalarında öne çıkan Amerika üniversiteleri Türkiye’den de yoğun talep görmektedir.

Amerika Üniversite Eğitim Sistemi ve Eğitim Süresi

Amerika Birleşik Devletleri, üniversitelerinin bilimsel ve sanatsal anlamda gelişmişliği sayesinde dikkatleri çekmektedir. Üst standartlarda eğitim sunan okullarda kültürel çeşitlilik de fazladır. Peki, eğitim sistemi ne tür imkânlar sunar?

Amerika’da üniversite okumak isteyen öğrenciler 4 yıl süren lisans eğitimi alabilirler. Curricular Practical Training olarak da bilinen bu eğitim sisteminde öğrencilerin haftalık maksimum on campus 20 saat çalışmalarına da olanak tanınmaktadır. Böylelikle hem eğitim görmek hem de çalışmak olasıdır. Öğrencilerin eğitim görecekleri bölüme bağlı olarak bazı hazırlık programlarına katılmaları da mümkündür. Ayrıca TIP ve diğer bazı teknik bölümlerde eğitim süresi 4 yıldan daha uzundur.

Amerikan üniversiteleri gerek YÖK denkliği gerekse de dünyanın her yerinde geçerli diplomalar sayesinde öğrencilere büyük olanaklar sağlar. Bu sayede Amerika’da okuyan bir öğrenci dilediği yerde kariyerine devam etme imkânı elde eder.

Amerika’nın En İyi Üniversiteleri

Amerika Birleşik Devletleri’nde üniversite eğitimi daima kalitelidir. Bu da üniversitelerin dünya sıralamalarında ilk sıralarda yer alması şaşırtıcı değildir. Bu kapsamda aşağıda sıralananlar Amerika’da öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversiteler arasında yer alır.

  • California Institute of Technology
  • Columbia University
  • Cornell University
  • Harvard University
  • Johns Hopkins University
  • MIT (Massachusetts Institue of Technology)
  • Princeton University
  • Stanford University
  • University of Chicago
  • Yale University

Not: Üniversite sıralaması alfabetik olarak yapılmıştır.