İrlanda’da Üniversite

İrlanda’da üniversite eğitimi konusunda Avrupa’nın en iyi ülkelerinden bir tanesi olarak kabul edilmektedir. İngilizce dilinde eğitim verilen İrlanda’da diplomaların dünyanın her yerinde geçerli olması da oldukça büyük bir avantajdır. Eğitim sisteminin İngiltere’deki eğitim sistemiyle aynı olması lisans süresinin 3 yıl ve 6 dönem sürmesine olanak sağlamaktadır. Bu kapsamda İrlanda’da kaliteli eğitim seçeneklerinden faydalanarak başarılı bir kariyer planlaması yapmak mümkündür. Siz de dünyanın saygın eğitim merkezlerinden bir tanesi olan İngiltere’de üniversite eğitimi alarak kariyerinizde başarılı adımlar atabilirsiniz.

İrlanda’da Üniversite Eğitimi Süresi ve Eğitim Süreci

İrlanda, üniversite eğitiminin 3 yıl ve 6 dönem şeklinde gerçekleştiği bir ülkedir. Ancak Türkiye’den İrlanda’ya üniversite eğitimi almak için gidenlerin karşılaştığı temel zorluk dersler ve eğitim standardı arasındaki uyumsuzluktur. Bu durum Foundation Eğitimi olarak kabul edilen programla ortadan kaldırılmaktadır. Foundation Programı olarak da isimlendirilen bu program çerçevesinde öğrencilerin İrlanda eğitim sistemine adaptasyonu sağlanmaktadır. Program süresinde öğrencinin eğitim göreceği bölümle alakalı derslerin yanında Fen Bilgisi, Matematik ve Sosyal Bilgiler gibi temel dersler de işlenmektedir.

Foundation Programı kapsamında öğrencilerin Akademik Beceriler (Academic Skills) adında bir eğitim daha görmeleri söz konusu olmaktadır. Bu eğitim kapsamında öğrencilerin yeterlilikleri konusunda ciddi bir iyileşme ortaya çıkması da söz konusu olacaktır.

İrlanda Üniversitelerinin Kabul Şartları ve Başvuru

İrlanda’da eğitim görmek isteyen bir öğrenci için başvuru sürecinin başarılı bir şekilde tamamlanması gerekliliği söz konusudur. Zira başvuru süreci öğrencinin okula başlaması ve kariyer planlamasını yapması açısından önem kazanmaktadır. Bu kapsamda başvurusunu tamamlamak isteyen öğrencilerin aşağıdaki koşulları yerine getirmesi gerekmektedir.

  • Başarı Sertifikaları
  • IELTS Sınav Sonucu (En az 6,0)
  • Lise Diploması ve Transkript
  • Niyet Mektubu

İngilizce dil yeterliliği konusunda koşulları sağlayamayan öğrencilerin İrlanda’da dil eğitimi alması gerekmektedir. Burada bulunan dil okulları vasıtasıyla alınacak eğitim kapsamında öğrenciler için daha başarılı bir üniversite sürecinden bahsetmek mümkün olacaktır. Bu kapsamda siz de İrlanda’da üniversite eğitimi almak istiyor olabilirsiniz. Ancak dil yeterliliğini sağlayamıyorsanız yapmanız gereken İrlanda dil okulları vasıtasıyla size uygun bir planlama yapmak!

İrlanda Üniversite Eğitimi Ücretleri ve Giderler

İrlanda’da eğitim görmek ve üniversite hayalini gerçekleştirmek mi istiyorsunuz? Öğrenciler için tercih edilebilecek pek çok eğitim kurumu vardır. Bu kapsamda üniversiteler sundukları eğitim programları çerçevesinde dünyanın pek çok noktasından öğrenciyi kabul etmektedir. Başta başkent Dublin olmak üzere ülkenin farklı şehirlerinde bulunan üniversiteleri değerlendirin. Böylelikle size en uygun olanı seçebilirsiniz.

İrlanda üniversite eğitimi ücretleri tercih edeceğiniz okula ve programa göre farklılaşmaktadır. Buna ek olarak üniversite eğitimi alacağınız şehir de masrafların belirlenmesinde çok önemli bir etken olacaktır. Siz de İrlanda’da eğitim konusunda bütün merak ettiklerinizi bizimle iletişime geçerek değerlendirmeye başlayabilirsiniz.