Amerika’da Yüksek Lisans

Mercy University New York

San Francisco State University

Amerika yüksek lisans eğitimi konusunda tıpkı lisans eğitiminde olduğu gibi oldukça saygın ve dikkat çeken ülkelerden bir tanesidir. Her yıl binlerce uluslararası öğrencinin yüksek lisans eğitimi için tercih ettiği Amerika’da eğitim standartları okul kalitesine bağlı olarak daima artış göstermektedir. Üstelik Amerika’da yaşam fırsatlarının da çok fazla olması Amerika’da master yapmayı çok avantajlı bir noktaya taşır. Siz de Amerika’da master yapmak istiyorsanız mutlaka yüksek lisans sürecini tüm detaylarıyla değerlendirmelisiniz.

Amerika Yüksek Lisans Eğitimi ve Eğitim Süresi

Amerika’da master yapmak isteyen bir öğrenci olarak öncelikle eğitim sistemi ve eğitim süresi ile alakalı detayları öğrenmeniz gerekmektedir. Bu kapsamda Amerika’da yüksek lisans programlarının genel olarak 2 yıl sürdüğünü ifade etmek mümkün. Ancak bazı programlarda bu sürenin daha farklı olabileceğini de unutmamak gerekir. Eğitim Eylül ve Ocak aylarında başlasa da Amerika’da zaman zaman yaz aylarında başlayan yüksek lisans programlarının mevcudiyetinden de bahsedilmelidir. Bu nedenle başvuru yapılacak olan programın hangi dönemde başladığı ve diğer detaylarını titiz bir şekilde ele almak çok önemlidir.

Amerika Yüksek Lisans Kabul Şartları ve Başvuru Süreci

Amerika’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen bir öğrenci olarak öncelikle kabul süreçlerini bilmelisiniz. Çünkü her ülkenin yüksek lisans kabul şartları ve başvuru süreçleri benzer değildir. Bu bağlamda Amerika’da yüksek lisans eğitimi için GRE ya da GMAT sınavlarına girmeniz ve başarılı sonuç almanız gerekmektedir. Yine IELTS ya da TOEFL’dan geçerli bir skorunuzun bulunması da şarttır. Okulun şartları zaman zaman farklılaşsa da Amerika’da yüksek lisans için diğer koşullar genel olarak şu şekildedir;

  • Lisans Diploması ve Transkript
  • CV
  • Motivasyon Mektubu
  • Referans

Yukarıdaki belge ve şartların sağlanması sonrasında öğrenciler başvurularını tamamlayarak kabul almayı bekler. Kabul süreci için yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetlerimizden faydalanmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Amerika Yüksek Lisans Ücretleri ve Masraflar

Amerika yüksek lisans ücretleri ve yaşam giderleri noktasında pek çok ülkeye kıyasla pahalıdır. Gerek eğitim kalitesinin yüksek olması gerekse de yaşam standartlarının iyidir. Bu da Amerika’da maliyetleri önemli ölçüde etkiler. Peki, Amerika’da bir yüksek lisans programı için ödenmesi gereken ücretler nasıl belirlenmektedir?

Amerika’da yüksek lisans yapmak mı istiyorsunuz? Tercih ettiğiniz okul ve program ücretin belirlenmesinde çok önemli bir rol oynamaktadır. O halde siz de okul ile alakalı en önemli detayları dikkate alarak değerlendirmeler yapmalısınız. Okul tercihi ve program değerlendirmesi yaparak size en uygun maliyetleri belirleyebileceğinizi bilmelisiniz.

Amerika’da eğitim ücretlerine ek olarak yaşam giderleri de oldukça önemlidir. Çünkü Amerika’da yaşam dünyanın pek çok ülkesine kıyasla daha masraflıdır. Konaklama, ulaşım, yemek ve diğer bütün masrafları düşünerek siz de Amerika’da yüksek lisans eğitiminden faydalanabilirsiniz.