Kanada’da Özel Kolejler

Öğrencilerin genelde özel kolejleri tercih ettiği lokasyon Kanada’dır. Kanada çok uluslu ve kültürel bakımdan da zengin olduğundan eğitim için tercih edilen popüler bir lokasyondur. Bunun yanı sıra eğitim alırken yarı zamanlı çalışma izni olması da burayı öğrencilerin gözde mekanı yapıyor.

Kanada’da alabileceğiniz birçok program mevcuttur. Lisans, yüksek lisans, diploma, sertifika gibi programlar mevcuttur. Aynı zamanda Co-op diye nitelendirilen stajlı çalışma programları mevcuttur. Çalışma izinli olduğundan son dönemlerde en çok tercih edilen programlardan biri olmuştur. Bu programlar bir sene ile iki sene arasında sürmektedir. Bir senelik programlarda altı ay eğitim altı ay co-op yani staj yapılmaktadır. İki senelik programlarda ise bir sene eğitim bir sene de staj yapılmaktadır. Programı bitirip diplomayı almak için staj mutlaka tamamlanmalıdır. Bu süre zarfı içinde haftada yirmi saat yani part-time çalışabilmektedir.

Özel kolejlere gitmek istiyor fakat dil yeterliliğiniz bulunmuyorsa şartlı kabul alarak okula başlamak mümkündür. Bunlara pathway programları denir. Öncesinde bir dil eğitimi alarak dil yeterliliğinizi tamamladıktan sonra bir IELTS ya da TOEFL sınavına girmeden okula direk geçmeniz mümkündür. İngilizce dil yeterliliğiniz var fakat bir dil yeterlilik (IELTS, TOEFL) belgeniz yoksa okul size bir İngilizce yeterlilik sınavı gönderir. Bu sınavdan başarılı olursanız eğitmenle bir Skype görüşmesi yaparak konuşma yeterliliğiniz ölçülür. Eğer bu sınavdan da başarılı olursanız okula başlayabilirsiniz. Aynı zamanda çoğul Duolingo sınavını da kabul etmektedir. Özel kolejlerde verilen eğitim daha çok teoriğe yöneliktir.

Kolejlerde derslerin başlangıç saatleri genelde akşamdır. Bu nedenle gündüzleri çalışıp akşamları eğitim alabilirsiniz. Özel kolejlerde daha teorik bir eğitim vardır. Kolejlerde okumak devlet okullarına nazaran daha kolaydır. Kolejlerde okumanın maliyeti ortalama 6000 CAD ile 9000 CAD arasında değişmektedir. Devlet kolejlerine göre maliyet olarak daha düşüktür. Özel okullara ILAC, Greystone, Cornerstone, Toronto School of Management, Vancouver International College örnek olarak gösterilebilir. Hem eğitim alırken hem de çalışmak istiyorsanız Kanada seçebileceğiniz en doğru lokasyonlardan biri olacaktır.

İletişime Geç. Ya da sadece Merhaba deyin!
Danışmanlığa mı ihtiyacınız var? Hemen başvurun.