Kanada’da Devlet Kolejleri

Kanada son yıllarda okumak için en çok tercih edilen yerlerden biri olmuştur. Kültürel çeşitliliği ve vize almadan birçok ülkeye gidilebiliyor olması Kanada’yı popüler yapan özelliklerinden bazılarıdır. Bu okullar sektörlere istihdam edilebilecek insanları yetiştirmek için kurulmuştur diyebiliriz. Devlet kolejlerini şirketler fonladığı için bu okullarda akademik eğitim verilmektedir. Eğitimler özel okullara göre daha yoğundur ve pratiğe oldukça önem verilmektedir. Devlet okullarından mezun olanların iş bulma yüzdesi özel okullara göre daha fazladır. Eğitiminizi tamamlayıp Türkiye’ye döndüğünüzde dahi iş bulma olasılığınız çok yüksektir.

Devlet okullarında oldukça fazla program seçeneği vardır. İstediğiniz çoğu bölümü bulabilirsiniz. Her okulun kabul koşulları farklıdır fakat burada en önemli etmen dil yeterliliğidir. Devlet okulları mutlaka bir dil yeterliliği görmek ister yani IELTS ya da TOEFL skorunuzun olması gerekmektedir. Eğer dil yeterliliğiniz yoksa öncesinde dil okulu almanız gerekmektedir. Dil okulunu tamamladıktan İngilizce yeterlilik sınavına girerek okula başlayabilirsiniz. Bazı dil okullarının devlet kolejleriyle anlaşmaları bulunmaktadır. Bunun avantajı; bu okullardan birinde dil eğitimini tamamladıktan sonra İngilizce dil yeterliliği sınavı almadan direkt olarak devlet kolejine başlayabilmenizdir.

Devlet kolejlerinde okumanın bir diğer avantajı da okurken part-time çalışabiliyor olmanızdır. tatil dönemlerinde 40 saate kadar çalışma izniniz vardır. Devlet kolejlerinde de Co-op diye adlandırılan stajlı programlar mevcuttur. Dört dönem okuduğunuzda bir dönemi stajdır. Bu stajı da tamamlarsanız diplomanızı alabilirsiniz. Bu programlar genelde bir ve iki yıl sürmektedir. Bir yıllık programı bitirdikten sonra bir yıl, iki yıllık programı tamamladıktan sonra üç yıla kadar full-time çalışma iznine sahip olursunuz.

Devlet kolejlerine giriş koşulları daha zordur fakat; tercih edeceğiniz okula ve bölüme göre gereklilikler değişebilmektedir. Maliyet olarakta özel kolejlere göre daha pahalıdır fakat ücretler her sömestr başında taksitli olarak ödenebilmektedir.

Devlet kolejleri başlangıçları genelde Eylül, Ocak ve Mayıs aylarındadır. Son başvuru tarihleri kontenjan doluluk oranına göre değişiklik gösterir bu nedenle erken başvuru yapmak avantajlıdır.

İletişime Geç. Ya da sadece Merhaba deyin!
Danışmanlığa mı ihtiyacınız var? Hemen başvurun.